Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2010

Εύκολα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός μόνο αδιάφορος δεν ήταν στο τελευταίο του παιχνίδι για την πρώτη φάση της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 81-60 της Παρτιζάν με κορυφαίο τον Γιοτάμ Χαλπερίν. Σημαντική βοήθεια έδωσαν και οι Μπουρούσης, Κλέιζα και Τσίλντρες.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς. Γι’ αυτό και τα πρώτα λεπτά ήταν περισσότερο…αναγνωριστικά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άρχισαν με τη συνηθισμένη πεντάδα τους και έτσι τους πήρε λίγο περισσότερο χρόνο για να βρουν ρυθμό. Όσο περνούσε η ώρα, όμως, οι Πειραιώτες ανέβαζαν στροφές και κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στο +8 (26-18), εφτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με επιμέρους σκορ 7-1, όμως, η ομάδα του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς μείωσε σε 27-25 για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους Σέρβους να προηγούνται με 36-33.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, Ρόμπερτς και Βράνιες άρχισαν να βάζουν προβλήματα στον Παναγιώτη Γιαννάκη και έτσι η Παρτιζάν πέρασε μπροστά 38-36 και 45-42, έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Όσο περνούσε, όμως, η ώρα οι Πειραιώτες έβρισκαν ρυθμό και άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Όλα ξεκίνησαν από την πολύ καλή άμυνα τους. Ο Ολυμπιακός έκλεψε πολλές μπάλες, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και από το 47-47, κατάφερε με επιμέρους σκορ 19-2, να τελειώσει ουσιαστικά το ματς (66-49).

Το παιχνίδι απέκτησε στα τελευταία λεπτά διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 20 πόντους (74-54) κυρίως λόγω της σπουδαίας άμυνας που έπαιξαν οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 20-15, 36-33, 63-49, 81-60

Ολυμπιακός (Γιαννάκης):Πεν 3, Τσίλντρες 10, Βούισιτς 6, Μπουρούσης 12, Χαλπερίν 14, Κλέιζα 16, Μαυροκεφαλίδης 3, Βασιλόπουλος, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Μπέβερλι 9, Τεόντοσιτς 8.

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 14, ΜακΚάλεμπ 14, Κέτσμαν 6, Μιλόσεβιτς 1, Ράσιτς, Λούσιτς, Μπέσοβιτς, Μίτροβιτς 3, Μπόζιτς 3, Βέσελι 11, Ντέκιτς 2, Βράνιες 6.