Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2009

Το πάλεψε

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στη Μόσχα, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την Ντιναμό με 3-1 σετ. Η ομάδα του Άντερς Κρίστιανσον πάλεψε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, αλλά τελικά γνώρισε την δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο τα έβαλαν με την τύχη τους όταν η κληρωτίδα τους έβγαλε δύο από τις καλύτερες ευρωπαϊκές ομάδες αλλά εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την πρόκριση. Αυτό έκαναν κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου, Τρεντίνο, την πρώτη αγωνιστική (έχασαν με 3-2 σετ), αυτό έκαναν και στο δεύτερο, αλλά έχασαν για κάποιες λεπτομέρειες. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκαναν κάποια κρίσιμα λάθη στο τέλος και οι επιθέσεις του είχαν μόνιμο αποδέκτη τον Ιβάν Μίλκοβιτς, κάτι που είχε «διαβάσει» η ρωσική άμυνα και πήρε τελικά το παιχνίδι.
Πλέον ο Ολυμπιακός θέλει μόνο νίκη με αντίπαλο την Τσέσκε, καθώς σε διαφορετική περίπτωση, δύσκολα θα συνεχίσει στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα σετ: 27-25, 25-20, 21-25, 25-22