Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2009

Ερυθρόλευκο πάρτι στη Γλυφάδα

Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΗΜΕΡΑ
ΤΟΥΜΠΕΚΙ

Μεγάλη νίκη πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού επί του Πάο στη Γλυφάδα με 1-3,αφήνοντας πίσω τον καλό τους πελάτη οκτώ ολόκληρους βαθμούς πίσω.Οι ερυθρόλευκες συνέχισαν το αήττητο σερί που τρέχουν φέτος και έδειξαν στον αιώνιο αντίπαλο ποιος είναι το αφεντικό.

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (0-5) αιφνιδίαζοντας αρχικά τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες» στη συνέχεια ισορρόπησαν και κατάφεραν περάσουν για πρώτη φορά στο σκορ με 14-13. Οι γηπεδούχες έχοντας ως κορυφαίες τη Χατζηνικολάου (αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα της) και Τζανακάκη, δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο πήραν εύκολα με 25-21.

Η αρχή του δευτέρου σετ ήταν αντροστρόφως ανάλογη για τις «ερυθρόλευκες», αφού βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγάν. (5-2). Παρόλο αυτά πήραν κεφάλι στα μισά περίπου του σετ (13-12) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τέλους. Οι Πειραιώτισσες είχαν πάρει περισσότερους πόντους απ’ τις επιλογές στην επίθεση, όμως ο Παναθηναϊκός έβαζε πόντους στο «σακούλι» του από λάθη αντιπάλου. Ένα σερί 4-0 των παικτριών του Τάκη Φλώρου τις έφεραν στο +3 (19-16), όμως άμεση ήταν η απάντηση απ’ τον Ολυμπιακό που με δικό του σερί προηγήθηκε 22-20. Κόλεβα και Τένεβα παρά ήταν οι κορυφαίες απ’ τον Ολυμπακό και τον οδήγησαν στην κατάκτηση του σετ με 26-24.

Το τρίτο ήταν το σετ των εναλλαγών. Αρχικά ο Ολυμπιακό είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε εν συνεχεία τη σκυτάλη, αλλά δεν μπορούσαν να πάρουν μια ασφαλή διαφορά. Αυτό το πλήρωσαν, αφού οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που υπερίσχυσαν στην τελευταίες επιθέσεις και κατάφεραν να κάνουν το 25-23 που τις έβαζε μπροστά στα σετ.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να βρίσκεται σε πολύ καλύτερη κατάσταση και πήρε την κατάσταση στα χέρια του και στο τέταρτο σετ. Κόλεβα, Τένεβα και Χάνταβα ήταν η πηγή πόντων για τους φιλοξενούμενους, που δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα απ’ την κακή επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Το σετ κατέληξε εύκολα με 25-20 στις Πειραιώτισσες που πήραν τη νίκη με 3-1 σετ που τους εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

Τα σετ:25-21,24-26,23-25,20-25

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Τομάσεβιτς 6 (1 άσος, 3/11 επ., 2 μπλ.), Κουτουξίδου (1 άσος, 2/3 επ.), Τζανακάκη 12 (1 άσος, 10/20 επ., 1 μπλ.), Χατζηνικολάου 12 (3 άσοι, 4/10 επ., 5 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 10 (8/24 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 12 (2 άσοι, 10/27 επ.), Μυλωνά (λ- 62%) / Χατζηνίκου, Παπαγεωργίου 7 (1 άσος, 6/15 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Νικούλη 6 (2 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλ.), Μουλστεΐνοβα 2 (1 άσος, 0/4 επ., 1 μπλ.), Χαντάβα 13 (3 άσοι, 9/27 επ., 1 μπλ.), Νικολαΐδου 8 (1 άσος, 5/10 επ., 2 μπλ.), Κόλεβα 24 (3 άσοι, 19/45 επ., 2 μπλ.), Τένεβα 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλ.), Βλάχου (λ- 67%) / Μαρκοπούλου.