Τρίτη 16 Μαρτίου 2010

Στον τελικό με θρίλερ!

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρώτος φιναλίστ του κυπέλλου στο βόλεϊ, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, νίκησε τον Ηρακλή 3-2, μέσα στη Θεσσαλονίκη σε νοκ – άουτ αναμέτρηση.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και το πήρε σχετικά εύκολα με 25 – 19. Οι «ερυθρόλευκοι» φάνηκαν ότι θα έπαιρναν και το δεύτερο σετ, καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με έξι πόντους (13 -19), αλλά τελικά ήταν ο Ηρακλής που ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Το 3ο σετ ήταν θρίλερ επίσης. Ο Ηρακλής φαινόταν να το κερδίζει αρχικά καθώς κέρδιζε 24 -22, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα εκείνος στη συνέχεια, αλλά τελικά το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους (31-29). Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πιο αποφασισμένος και πήρε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-11) και αυτή τη φορά δεν «αυτοκτόνησε» ισοφαρίζοντας τα σετ σε 2-2.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα (6-8), αλλά και πάλι ο Ηρακλής βρέθηκε μια «ανάσα» από τη νίκη (14 -13). Όμως, εκεί μίλησαν διαδοχικά οι Τίσερ (μπλοκ άουτ), Ανδρεάδης (μπλοκ) και Μίλκοβιτς (καρφί) και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στους «ερυθρόλευκους», που πλέον περιμένουν τον νικητή του αγώνα ΠΑΟ – ΕΑΠ Πατρών.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 31-29, 19-25, 14-16