Πέμπτη 12 Νοεμβρίου 2009

Ολυμπιακός - Εφές Πίλσεν 105-90

Σαν να μην έλειψε μια μέρα. Ο Γιάννης Μπουρούσης επέστρεψε δριμύτερος μετά τον τραυματισμό του και με ηγετική εμφάνιση, αφού κράτησε τον Ολυμπιακό στα δύσκολα, τον οδήγησε στη νίκη 105-90 επί της Εφές Πίλσεν.

Ετσι κρίθηκε

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να φανερώνουν τις προθέσεις τους. Τροφοδότηση του Σχορτσανίτη από τη μία, προσπάθεια για τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο και πολλά σουτ για τρεις από την άλλη. Ένα σερί 9-0 έφερε του Τούρκους μπροστά με 21-15 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +3 στη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα (24-27).

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-27) αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Και δεν υπήρξε συνέχεια διότι η άμυνα ήταν ευάλωτη. Η Εφές Πίλσεν πέρασε μπροστά με 8 πόντους (38-46) κι αν δεν ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης να πετύχει διαδοχικούς πόντους και τα επιθετικά ριμπάουντ (10 στο πρώτο μέρος), τα πράγματα θα ήταν πολύ δύσκολα.

Η διαφορά των 2 πόντων για τους φιλοξενούμενους στην ανάπαυλα ήταν, μάλλον, τιμητική για τον Ολυμπιακό αν σκεφτεί κανείς ότι είχε 20% στα τρίποντα (2/10) και το… αδιανόητο 46% στις ελεύθερες βολές με 12/26. Ο Σχορτσανίτης είχε 3/13! Από την άλλη οι Τούρκοι σούταραν με 50% από τα 6,25μ. (7/14).

Ο Γιάννης Μπουρούσης συνέχισε ζεστός (12 σερί πόντοι) αλλά και το ίδιο συνέβη και με τους Τούρκους από το τρίποντο. Το 52-61 (μέγιστη διαφορά υπέρ της Εφές) χτύπησε «καμπανάκι». Ο Μπουρούσης συνέχισε το βιολί του αλλά η λύση δόθηκε από την άμυνα. Ένα σερί 24-8 έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Σε αυτό συνέβαλαν και οι «τυφλές» συνεργασίες των Παπαλουκά – Βούισιτς.

Το νερό είχε μπει για τα καλά στο αυλάκι και ο Ολυμπιακός μετέτρεψε ένα διαφαινόμενο θρίλερ σε μία σχετικά άνετη επικράτηση αν κρίνουμε από το γεγονός ότι η διαφορά σταθεροποιήθηκε σε διψήφιο αριθμό σχεδόν σε ολόκληρη την τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός έφτασε τις τρεις νίκες στον Β’ όμιλο και υποχρέωσε την Εφές στην 3η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 46-48, 76-69, 105-90